This range of generators is suitable for any applications; low noise, security, greatly extended running time and versatility make it the perfect choice for the business.
| Model No. | YUC45 |
|---|---|
| Rated power | 40 kVA |
| Emergency Power | 45 kVA |
| Engine
Including |
Yuchai Power
100 amps ATS |
| Cylinders | 4 |
| Power | 40.2 kW |
| Fuel | Diesel |
| Cooling System | Water |
| Nominal engine speed | 1500 rpm |
| Alternator | Stanford |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Type | Sound proofed( Silent 🔇) |
| Weight | 800 kg |
| Length | 2000 mm |
| Width | 920 mm |
| Height | 1310 mm |
| Consumption at 75 % load | 8.26 l/h |
| Noise pressure level at 7 m
Delivery 🚚 |
66 db(A)
Before payment Accra and Tema |











Reviews
There are no reviews yet.