Low noise emissions, conformity to gas emission laws and high security (lockable panels, fireproof canopy) make these sets ideal for any public or industrial applications.
| Model No. | YUC115 |
|---|---|
| Rated power | 100 kVA |
| Emergency Power | 115 kVA |
| Engine
Including |
Yuchai Power
100 amps ATS |
| Cylinders | 4 |
| Power | 125HP |
| Fuel | Diesel |
| Cooling System | Water |
| Nominal engine speed | 1500 rpm |
| Type | Sound proofed( Silent 🔇) |
| Alternator | Stanford |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel tank | 340 l |
| Weight | 1734 kg |
| Length | 3000 mm |
| Width | 1150 mm |
| Height | 1770 mm |
| Consumption at 75 % load | 18.6 l/h |
| Noise pressure level at 7 m
Delivery 🚚 |
68 db(A)
Before payment Accra and Tema |









Reviews
There are no reviews yet.