| Description | Automatic Voltage Regulator |
|---|---|
| Model No. | Yuchai Power |
| Rated power | 80 kVA |
| Emergency Power | 85 KVA |
| Engine
Including |
Perkins 1104A-44TG2
100 amps ATS |
| Cylinders | 4 |
| Power | 96 HP |
| Fuel | Diesel |
| Cooling System | Water |
| Nominal engine speed | 1500 rpm |
| Type | Sound proofed( Silent 🔇) |
| Alternator | Stanford |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel tank | 240 l |
| Weight | 964 kg |
| Length | 220 mm |
| Width | 1000 mm |
| Height | 1743 mm |
| Consumption at 75 % load | 13.43 l/h |
| Noise pressure level at 7 m
Delivery 🚚 |
71 db(A)
Before payment Accra and Tema |





Reviews
There are no reviews yet.