This range has been designed to meet particular market needs. The most suitable application is on construction sites, where durability and reliability are required to supply constant power to applications such as lighting, cranes, concrete mixers and conveyor belts. With low noise emissions, they are also suitable for open air activities, such as shows or sporting events.
| Model No. | YUC68 |
|---|---|
| Rated power | 62.5 kVA |
| Emergency Power | 68 kVA |
| Engine
Including |
Yuchai Power
100 amps ATS |
| Cylinders | 4 |
| Power | 75 HP |
| Fuel | Diesel |
| Cooling System | Water |
| Nominal engine speed | 1500 rpm |
| Type | Sound proofed( Silent 🔇) |
| Alternator | Stanford |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel tank | 209 l |
| Weight | 909 kg |
| Length | 2200 mm |
| Width | 1000 mm |
| Height | 1743 mm |
| Consumption at 75 % load | 10.42 l/h |
| Noise pressure level at 7 m | 64 db(A) |








Reviews
There are no reviews yet.